TECHNICKÝ STAV NEMOVITOSTI MŮŽE ZAHÝBAT S JEJÍ TRŽNÍ HODNOTOU
Technický stav nemovitosti - to je souhrn parametrů, který zásadně ovlivňuje její tržní hodnotu.
Jaké parametry můžeme do technického stavu zahrnout?
Jednak jsou to parametry měřitelné, rovněž je můžeme označit za kvantitativní, a jsou to jednoduše ty parametry, které můžeme snadno změřit. Je to například zastavěná plocha, celková a čistá podlahová plocha budovy, užitná plocha, obytná plocha a obestavěný prostor.
Kvalitativní parametry jsou potom takové, které jsou hůře měřitelné a můžeme mezi ně zahrnout použité stavební materiály, druhy konstrukcí, technologie a dispoziční řešení, dále vnitřní zařízení a vybavení a architekturu interiéru a exteriéru.
Bezesporu nejdůležitějším faktorem je stav konstrukce nemovitosti, který je pro její existenci klíčový. Hodnotí se základová, stropní a střešní konstrukce, dále pak obvodový plášť a schodiště. Při zjištění podstatných vad v konstrukci se odhaduje částka na jejich odstranění.
Dále se prověřuje kvalita a kapacita přípojek, stav technického zařízení budovy (komíny, kouřovody, vzduchotechnika), zabezpečovacích systémů a požární signalizace.
Architektura stavby a dispoziční řešení
Architektonické řešení stavby je čistě subjektivní záležitost - co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému. Avšak pro každého potencionálního kupce má význam praktické uspořádání prostorů a ploch v návaznosti na účel využívání stavby.
Rekonstrukce ano nebo ne?
Je také důležité počítat s tím, že starší stavby, které neprošly rekonstrukcí, vyžadují vyšší náklady na údržbu, což se zásadně promítne v jejich tržní hodnotě. Rekonstrukcí nemovitosti sice navýšíme její hodnotu, avšak obecně lze říci, že toto zhodnocení se časem snižuje.
Jak posoudit stavebně-technický stav nemovitosti?
Řešením je inspekce nemovitosti, což vám poskytne vodítko pro stanovení prodejní ceny a vyhnete se tak případným problémům v případě zjištění vady nemovitosti, za kterou jste dle občanského zákoníku zodpovědni v následujících pěti letech.