blog-full-01

BYDLENÍ V NEBYTOVÉM PROSTORU. JAKÁ TO MÁ ÚSKALÍ?

Prosklené suterénní prostory, studia a ateliéry, které jsou dobře prosvětlené a ideálně s výhledem do zahrady, mohou být zajímavou alternativou bydlení nejen pro umělce a romantické povahy. Jakkoliv může bydlení v nebytovém prostoru vypadat atraktivně, má to i své nevýhody. 

 

Problematické získání hypotéky

Získat hypotéku na nákup nebytového prostoru není jen tak. Banka může požadovat do zástavy jinou nemovitost nebo ručení další osobou. Pokud se vám hypotéku podaří získat, počítejte s tím, že splátky na pořízení nebytového prostoru nejsou daňově uznatelnou položkou, čili si o ně v daňovém přiznání nemůžete ponížit daňový základ. Ideálním řešením proto je mít na nákup nebytového prostoru finanční prostředky v hotovosti.

 

Nebytové prostory bývají levnější než byty, ale …

… je třeba počítat s tím, že pokud nebytový prostor kupujete od firmy, nikoliv od soukromého vlastníka, je sazba DPH vyšší, a to 21% (na rozdíl od bytů, kde sazba DPH činí 15%).

 

A jak je to s trvalým pobytem?

Dle zákona o evidenci obyvatel není možné mít v nebytovém prostoru trvalé bydliště. Což souvisí s dalšími problémy, jako jsou např. parkovací zóny určené pro rezidenty, zpoplatněné přeposílání pošty, apod.

 

A co náklady na provoz?

Nebytový prostor nelze přihlášit k odběru energií jako domácnost, ale vztahuje se na něj sazba určená pro podnikatele, což může nepříjemně navýšit platby. Je tedy nutné propočítat, zda-li se vám bydlení v takovém prostoru skutečně vyplatí.